Domov > La Traviata

Giuseppe Verdi La Traviata

Giuseppe Verdi - La Traviata

150 min

Opera v 3 dejstvách v talianskom jazyku

Premiéry:
  • 20.10.2017
  • 04.11.2017
Hudobné naštudovanie
Lorenzo Tazzieri
Dirigent
Ján Procházka
Réžia
Dana Dinková
Zbormajsterka
Iveta Popovičová
Choreografia
Dana Dinková
Scéna
Jaroslav Valek
Kostýmy
Adriena Adamíková
Libreto
Francesco Maria Piave
Dramaturgia
Alžbeta Lukáčová

Violetta
Katarína Procházková, Mariana Sajko
Alfredo
Dušan Šimo, Alessandro Fantoni
Germont
Šimon Svitok, Zoltán Vongrey
Flora
Judita Andelová , Carmen Ferenceiová
Gaston
Peter Račko
Markyz
Martin Popovič, Matúš Bujňák
Baron
Ján Galla
Dottore
Ivan Zvarík, Marián Hadraba
Annina
Oľga Hromadová, Eva Lucká
Sluha u Flory
Karol Kurtulík
Violetta - obraz
Veronika Zelinová

Spoluúčinkuje
Zbor, balet a orchester Štátnej opery
Koncertný majster
Oldřich Husák

Opera na námet svetoznámeho románu A. Dumasa Dáma s kaméliami. La traviata (voľne zblúdilástratenátá, ktorá zišla z cesty) patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho (1813 – 1901). Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. (1824 – 1895) Dáma s kaméliami.

Predlohou románu a opery bola skutočná osoba, slávna parížska kurtizána Marie Duplessisová. Jej meno bolo v románe zmenené na Marguerite Gautiera v opere na Violetta Valéry. Skladateľ bol Dámou s kaméliami nadšený. Príbeh aj miesto, kde sa odohrával mu boli blízke – koniec koncov, v niečom pripomínal jeho vlastný život: „nelegálny“ vzťah udržiaval s blízkou priateľkou a interpretkou svojich raných diel sopranistkou Giuseppinou Strepponiovou od roku 1847 až do jej smrti. Premiéra opery sa konala v Benátkach v divadle La Fenice 6. marca 1853 a bola fiaskom. Divácky úplne prepadla – zrejme aj z toho dôvodu, že hlavnú postavu stvárňovala kurtizána, ktorá mala vzbudzovať sympatie a súcit.

Nikto, ani sám Verdi v tom čase zrejme neveril, že sa zrodil jeden z najväčších evergreenov opernej literatúry. To potvrdilo až ďalšie naštudovanie v roku 1854. Po Trubadúrovi a Rigolettovi sa La Traviata stala posledným z trojice výrazných Verdiho diel päťdesiatych rokov 19. storočia. Romantická opera s tragickým zakončením je nádherne vyrozprávaným príbehom lásky – dodnes oslovuje divákov na celom svete. Štátna opera sa k tomuto dielu opäť vracia v hudobnom naštudovaní Lorenza Tazzieriho a réžii Dany Dinkovej.

Fotogaléria:

Kedy hráme a rezervácie

24.10.2023

Naši partneri