Domov > Opera Viva!

Opera Viva!
podcast Štátnej opery

Štátna opera prináša podcast venovaný (nielen) opernému umeniu.
Dramaturgička Alžbeta Lukáčová sa každé dva týždne zhovára so zaujímavými hosťami a hosťkami o témach z prostredia operného divadla, o dianí vo svete súčasnej opery, operety či tanca a ponúka aj výhľad do histórie. Diskutuje o každodennosti i exkluzívnych umeleckých produkciách a tituloch, ktoré prináša kamenné divadlo. Podcast je určený každému, kto má chuť spoznať chuť opery ako živého, životaschopného a komunikatívneho umenia.

RSS: https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:951834328/sounds.rss

 

Neoddeliteľnou zložkou každého hudobného divadla je jeho výprava. Práve vizuál inscenácií hrá jednu z najdôležitejších úloh pri tom, či zaznamenajú divácky úspech alebo nie. Súčasťou výpravy sú kostýmy, ktoré pre každé nové predstavenie produkujú dielne Štátnej opery – a to už je doména Renáty Kuchárovej, vedúcej kostýmovej výroby. 

V podcaste v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou hovorí o tom, ako prebieha príprava a realizácia kostýmov pred premiérou, koľko kostýmov potrebuje jedna inscenácia aj to, aké jedinečné remeslá sú potrebné pre historickú kostýmovú výpravu. Prezrádza aj kuriozity o tom, akým spôsobom sa improvizuje pri príprave náročných kostýmových doplnkov – ak sa chcete dozvedieť napríklad to, čo majú členky zboru na hlavách v opere Turandot, podcast s Renátou Kuchárovou si nenechajte ujsť!

Archív:

Naši partneri