Domov > Opera Viva!

Opera Viva!
podcast Štátnej opery

Štátna opera prináša podcast venovaný (nielen) opernému umeniu.
Dramaturgička Alžbeta Lukáčová sa každé dva týždne zhovára so zaujímavými hosťami a hosťkami o témach z prostredia operného divadla, o dianí vo svete súčasnej opery, operety či tanca a ponúka aj výhľad do histórie. Diskutuje o každodennosti i exkluzívnych umeleckých produkciách a tituloch, ktoré prináša kamenné divadlo. Podcast je určený každému, kto má chuť spoznať chuť opery ako živého, životaschopného a komunikatívneho umenia.

RSS: https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:951834328/sounds.rss

Opera Viva! #38: Paganini – stručný sprievodca Lehárovou operetou

Opereta patrí k dielam, ktoré vznikli v období, keď už bol Franz Lehár zrelým a obdivovaným skladateľom. Siahol po námete inšpirovanom skutočnou historickou osobnosťou – husľovým virtuózom Niccolom Paganinim. Práve Paganini poskytol operete možnosť skomponovania nádherných melódii podkreslených husľovými sólami a aj podmanivý príbeh, ktorý vykresľuje príbeh osudovej lásky tohto démonického umelca.

Ako táto opereta vznikala, v akom rozpoložení ju Lehár komponoval a pre koho, sa dozviete v podcaste venovanom pripravovanej inscenácii Štátnej opery. Hudobne podcast dokresľujú unikátne nahrávky operety Paganini z roku 1954.

Archív:

Naši partneri