Derniéra predstavenia Dana Dinková - Carmen. Foto: Jozef Lomnický
Domov/ Aktuality/ Derniéra predstavenia Dana Dinková - Carmen
Publikované: 23. Január 2022

Derniéra predstavenia Dana Dinková - Carmen

Z repertoáru Štátnej opery ubúda ďalšie dielo. Tento raz ide o tanečný titul CARMEN, ktorý originálne inscenovala choreografka a režisérka Dana Dinková. Táto jednodejstvová dráma mala premiéru 27. 4. 2012 a jej hlavnými protagonistkami sa stali Veronika SzabováBeata Gaálová (predstaviteľky Carmen), Josého stvárnil Andrej Andrejkovič, v úlohe Toreadora sa alternovali Marián Ďurčo a Marek Štellár a v role Micaely sa uviedli Veronika Szabová, Vladimíra Lacinová a Ivica Danihelová Straková.

Príbeh je pretavený predovšetkým do tanca, no režisérka ho obohatila o spev a hovorený monológ. Spevácke party interpretovali Katarína Procházková a Michaela Kukurová – obe v postave Veštice. Námet výrazného ženského typu reprezentované postavou Carmen je spracovaný v mnohých podobách – v literárnej Prosperom Merimém, v opernej Georgesom Bizetom, či v baletnej na hudbu Rodiona Ščedrina, ktorý vo svojej kompozícii vychádzal najmä z opery. Režisérka a choreografka Dana Dinková vytvorila predstavenie, ktoré popri symbióze týchto umeleckých skvostov zahŕňa v sebe aj čaro flamencového rytmu. Ten do predstavenia vnášali členovia kapely Los remedios.

Veronika Szabová, predstaviteľka Carmen a Micaely

Postava Carmen mi prirástla k srdcu svojim charakterom, temperamentom, energiou, túžbou po láske. Týždne pracujeme na dokonalosti každého predstavenia a každej postavy a po niekoľkých rokoch na divadelných doskách zrazu príde ten smutný okamih, keď sa treba rozlúčiť. Derniéra Carmen je pre mňa o to náročnejšia, že som mala možnosť zatancovať si dvojrolu. Micaela a Carmen sú charakterovo odlišné postavy ktoré obohatili moju tanečnú kariéru. Vďaka divadlu som žila ich životy každým predstavením naplno. V tom je divadlo čarovné. Som hrdá na to že ako predstaviteľke Carmen mi bola udelená cena Literárneho fondu. Na tak vzácny moment sa nedá zabudnúť.

Derniéra predstavenia Dana Dinková - Carmen. Foto: Jozef Lomnický

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri