Keď Slovensko a Japonsko majú k sebe blízko...
Domov/ Aktuality/ Keď Slovensko a Japonsko majú k sebe blízko...
Publikované: 21. Máj 2020

Keď Slovensko a Japonsko majú k sebe blízko...

Spolupráca Štátnej opery s Japonskom patrí k jej historicky najplodnejšej umeleckej aktivite v zahraničí. Prvý kontakt s touto krajinou sa viaže na rok 1996, v ktorom bol podpísaný protokol o udelení grantu japonskej vlády pre banskobystrickú opernú scénu vo výške 47,5 milióna jenov. Ten jej pomohol vyriešiť mnohé technické problémy a Štátna opera získala najmodernejší zvukový pult spomedzi divadiel na Slovensku. 

Najväčšia drevená budova sveta v meste Nara na ostrove Honšu, v ktorej sa nachádza najväčšia bronzová socha Budhu na svete

Najtrvalejší výsledok však prinieslo stretnutie riaditeľa Štátnej opery Rudolfa Hromadu s japonským milovníkom a obdivovateľom európskeho umenia Nadayuki Hasegawom. Práve pán Hasegawa svojím entuziazmom a nevyčerpateľným záujmom o operné umenie docielil, že umelcov Štátnej opery začali pravidelne pozývať účinkovať do Japonska. 

Pán Nadayuki Hasegawa

Od roku 1999 koncertuje Štátna opera v Japonsku každoročne. Hlavnou filozofiou spolupráce je vzájomné spoznávanie oboch kultúr a propagácia slovenskej opernej kultúry v Japonsku. Významným rozmerom tejto spolupráce je skutočnosť, že nie je založená na komerčnom základe a jej cieľom nie je produkovanie finančného zisku. Koncerty sú organizované najmä prostredníctvom miestnych samospráv, výborov pre vzdelávanie alebo miestnych záujmových spolkov. Významným menovateľom jednotlivých koncertných turné je ochota a osobné nasadenie mnohých obetavých japonských priateľov a podporovateľov nášho umenia. 

Hľadisko pred koncertom v tradičnom japonskom divadle Kabuki v meste Yamaga na ostrove Kjúšu

Dnes má Štátna opera za sebou takmer 40 koncertných turné a uviedla niekoľko sto vypredaných koncertov, ktoré navštívili tisícky divákov. Predstavila sa naprieč celým Japonskom a koncertovala na všetkých jeho piatich hlavných ostrovoch. Dokonca dostala pozvanie aj na jeden z najjužnejších japonských ostrovov – Yoron. Tu sa umelci predstavili ako prví sólisti kamenného operného domu v histórii ostrova. Koncerty a predstavenia Štátnej opery mali možnosť vidieť napríklad diváci v Tokiu, Osake, Jokohame, Sappore, Fukuoke, Nagoji, Kumamote, Niigate, Nare, Abashiri, Asahikawe, Kushire a mnohých ďalších mestách.

Pohľad z lietadla na ostrov Yoron počas odletu z ostrova

Na svojich turné odohrala Štátna opera kostýmované a poloscénické uvedenia opier BohémaToscaTraviataDon GiovanniRigolettoCarmenČarovná flautaBarbier zo Sevilly a ď. Záujmu sa tešili i operety Čardášová princeznáGrófka MaricaNetopier či Veselá vdova. Sólisti divadla uviedli aj rad operno-operetných a muzikálových koncertov. Všetky realizované turné sa konajú pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky a veľvyslanca Slovenskej republiky v Japonsku.

Spoločná pokoncertná fotografia s japonskými fanúšikmi meste Jokohama

Štátna opera sa snaží o to, aby spolupráca s Japonskom bola obojstranná, a preto sprostredkúva japonskú kultúru slovenskému publiku. Na jej pozvanie sa v roku 2000 v Štátnej opere predstavila umelecká skupina z prefektúry Nagano s divadelným spracovaním japonského šintoistického tanca kagura. 

Riaditeľ ŠO R. Hromada a umelecký šéf ŠO Š. Svitok s manželkami, v spoločnosti mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Japonska na Slovensku pána Džuna Šimmiho s manželkou, pri príležitosti osláv narodenín jeho cisárskej výsosti Japonska

O päť rokov neskôr, v rámci spolupráce s Veľvyslanectvom Japonska v SR, tu vystúpil aj umelecký súbor z Okinawy. Zo spoločnej slovensko–japonskej spolupráce vznikol aj zatiaľ najväčší spoločný projekt – hudobno-dramatické dielo podľa literárnej predlohy Anga Sakaguchiho Pod rozkvitnutými sakurami. Vytvoril ho jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských hudobných skladateľov Vladimír Godár, hudobne ho v svetovej premiére uviedol dirigent Marián Vach. V roku 2016 si Štátna opera pripomenula 20. výročie slovensko-japonskej spolupráce a pri tejto príležitosti usporiadala viacero podujatí. 

Na súkromnej návšteve v dome  jedného z organizátorov predstavenia v meste Kunisaki

V roku 2015 Štátna opera získala prestížne ocenenie japonského veľvyslanca na Slovensku. Ďalším bola Cena ministra zahraničných vecí Japonska za rok 2017, a to za zásluhy pri prehlbovaní vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskom prostredníctvom hudby. Túto cenu vlastní len niekoľko svetových inštitúcii. Udeľuje jednotlivcom alebo skupinám, ktorí mimoriadnymi aktivitami na medzinárodnom poli výrazne prispievajú k vzájomnému porozumeniu a prehlbovaniu priateľských vzťahov medzi Japonskom a cudzími krajinami. Zámerom je tiež zvýšiť povedomie japonskej verejnosti o týchto záslužných aktivitách a prejaviť tak podporu a vďaku oceneným za ich úsilie.

Riaditeľ ŠO pán R. Hromada preberá Cenu ministra zahraničných vecí Japonska z rúk mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Japonska na Slovensku pána Džuna Šimmiho

Zatiaľ posledné turné banskobystrických umelcov v Japonsku sa uskutočnilo vlani v lete a veríme, že aj spolupráca so sólistami a dirigentmi z tejto krajiny bude pretrvávať. 

Privítanie po príchode na ostrov Yoron

Hľadisko pred koncertom v meste Jokohama

Propagačný plagátik ku koncertu sólistov ŠO

Hľadisko koncertnej sály v meste Kurume

Darina Turňová, Oľga Hromadová a Šimon Svitok pred chrámom v meste Abashiri

Posledné svetelné skúšky pred koncertom v meste Sapporo na ostrove Hokkaido

Pokoncertná fotografia v koncertnej sále v meste Kurume

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri