Čo sme túto sezónu stihli
Domov/ Aktuality/ Čo sme túto sezónu stihli
Publikované: 02. Júl 2021

Čo sme túto sezónu stihli

Vážení priaznivci, vážené priaznivkyne umenia, diváci a diváčky, priatelia a priateľky Štátnej opery, divadelnú sezónu 2020/2021 máme za sebou. Dovoľte nám krátky pohľad na uplynulé mesiace.

Divadelnú sezónu sme otvorili na začiatku septembra 2020 a pri dodržaní protipandemických opatrení zavedených pre umelecké predstavenia a verejné kultúrne podujatia sme odohrali operu G. Verdiho Rigoletto. V priebehu mesiaca sme pokračovali s ďalšími predstaveniami: Tosca (G. Puccini), Don Pasquale (G. Donizetti), Édith Piaf (D. Dinková - B. Kostka), Grófka Marica (E. Kálmán), Eva (F. B. Foerster) a Hello Dolly! (M. Stewart, J. Herman).

V septembri sme absolvovali aj ideovú skúšku k opere Turandot pod vedením režiséra Dominika Beneša. Po nej prebehol takmer celý skúšobný proces na toto dielo a tešili sme sa na premiéru, ktorá bola plánovaná na 16. s 17. októbra 2020. Dva týždne pred uvedením inscenácie nám pandémia plány zmenila.

Koncom septembra sme vám oznámili, že vzhľadom na súčasnú situáciu spojenú s opatreniami proti šíreniu koronavírusu na Slovensku sa predstavenia v Štátnej opere RUŠIA. V októbri sme ešte oslávili Svetový deň opery a v zákulisí sme sa už intenzívne pripravovali na online vysielanie.

Naším svetom sa stal online priestor. Na sociálnych sieťach a našom webe sme pre vás pripravovali obsah spojený s prezentovaním histórie nášho divadla, prihovárali sa vám umelci prostredníctvom rozhovorov i svojich videí. Radi ste sa zapájali do vedomostných kvízov a rôznych ďalších výziev, súťažili ste o lístky na záznamy predstavení. Čítali ste články súvisiace s rôznymi témami života našej Opery. Začali sme pre vás sprístupňovať videozáznamy z niektorých našich predstavení. Prvým bolo dielo D. Dinkovej a B. Kostku Edith Piaf.

Pri príležitosti medzinárodného podujatia Noc divadiel, ktorého sme každoročne súčasťou, sme 21. novembra 2020 natočili a odvysielali dokument zo zákulisia divadla s názvom Noc divadiel 2020 v Štátnej opere:

Počas "online obdobia" si cez portál navstevnik.online pozrelo naše predstavenia viac ako 1100 ľudí a ďalších niekoľko tisíc strávilo čas pri voľne sprístupnených predstaveniach na našom YouTube kanáli.

V decembri sme vám priniesli rozhovor s umeleckým šéfom opery Šimonom Svitkom o aktuálnej situácii, v ktorom zhodnotil aj rok 2020:

Začali sme pre vás pripravovať a sprístupňovať podcasty venované (nielen) operným témam:

Opera Viva! #01: Riaditeľ ŠO Rudolf Hromada: Štátna opera v časoch pandémie a po nej
Opera Viva! #02: Nový šéfdirigent Igor Bulla: „V partitúrach sa dá vidieť vesmír.“
Opera Viva! #03: Umelecký šéf a sólista Šimon Svitok: „Pandémia je aj o hľadaní alternatív.“
Opera Viva! #04: Kto sú naši diváci?
Opera Viva #05: SMART theatre – online dielne kreatívnej (nielen) opernej kritiky pre mladých
Opera Viva #06: Dana Kocianová: Ako sa predáva umenie? O marketingu v Štátnej opere
Opera Viva! #07: Sídlo Štátnej opery – Národný dom – ako kultová stavba Banskej Bystrice
Opera Viva! #08: Dana Hashimoto: „Japonci nám operu závidia.“
Opera Viva! #09: Juliána Kvasnová: „Opera ma pohltila na celý život.“
Opera Viva! #10: Dana Dinková: „Pretancovať sa až do operného divadla"

V apríli sme oslávili Medzinárodný deň tanca:

Pripomenuli sme si význam našej historicky najdôležitejšej zahraničnej umeleckej spolupráce:
Štátna opera oslavuje 25. výročie spolupráce s Japonskom

Vďaka kultúrnemu semaforu, ktorý schválila vláda SR, mohla Štátna opera v máji opäť otvoriť svoje brány a konečne privítať divákov. V režime dodržania všetkých hygienických nariadení sme začali postupne s divadelnou prevádzkou. 

Máj priniesol niekoľko premiérových koncertných podujatí. Veľký ohlas zaznamenal komorný koncert Svet operných duet. Nasledoval Večer hudobných šlágrov a koncert Srdcovky sólistov - na našu radosť boli všetky tieto podujatia vypredané do posledného miesta.

Začali sme i s uvádzaním inscenácií. Odohrali sme multižánrové dielo D. Dinkovej a B. Kostku Édith Piaf a krátko na to aj Hrnčiarsky bál G. Dusíka. Práve túto operetu sme venovali nášmu kolegovi Matejovi Bartkovi, ktorého sme počas pandémie navždy stratili.

V júni sme sa už už rozbehli naplno. Uviedli sme Dona Pasqualeho (G. Donizetti) a Édith Piaf (D. Dinková - B. Kostka). Operu Rigoletto (G. Verdi) sme venovali ďalšiemu dlhoročnému zosnulému kolegovi a sólistovi Igorovi Lackovi. Sezónu ukončili La traviata G. Verdiho a Čardášová princezná E. Kálmána.

Veľmi nás potešilo, že sme na konci júna prekonali hranicu 1000 fanúšikov na sieti Instagram. Ďakujeme!

Ďakujeme za vašu neutíchajúcu priazeň a podporu, a tešíme sa na vás v novej divadelnej sezóne 2021/2022.

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri