“Zazelenanie” (The “greening”)
Domov/ Aktuality/ “Zazelenanie” (The “greening”)
Publikované: 17. Marec 2021

“Zazelenanie” (The “greening”)

Slovensko si je s Írskom blízke nielen početnou komunitou svojich občanov žijúcich v druhom štáte, ale tiež rozmanitosťou svojej kultúry a kultúrnych tradícií. Deň sv. Patrika je sviatok, ktorý sa aj na Slovensku spája s írskou kultúrou. Súčasťou osláv po celom svete je aj osvetlenie významných dominánt. 

Zelená farba je dlhodobo spájaná s Írskom, ktoré je známe ako „smaragdový ostrov“. Predstavuje však aj optimizmus a pozitivitu, ktoré sú mimoriadne dôležité práve v súčasnej dobe.

Zazelenanie odkazuje aj na írsku diasporu, ktorá je na Slovensku významne prítomná napríklad na Spiši prostredníctvom írskych rádových sestier v Centre Nano Nagle v Spišskom Podhradí či v útulku pre bezdomovcov Resoty v Bratislave. Poukazuje tiež na dobré írsko-slovenské vzťahy, ktoré sa vyvinuli aj vďaka pracovným či študijným pobytom Slovákov v Írsku, ktorí sa medzičasom vrátili. Sú to často práve oni, ktorí dnes na Slovensku zakladajú pobočky írskych firiem, dovážajú na Slovensko írsky tovar, interpretujú írsku hudbu a tance pre slovenské publikum, či prekladajú írske knihy. Aj o nich je symbolické zazelenanie.

„The greening“ – „zazelenanie” je tak predovšetkým symbolom priateľstva. Dobré vzťahy s Írskom sa už niekoľko rokov odzrkadľujú vo viacerých mestách Slovenskej republiky.

Foto: Marek Červienka

Doposiaľ sa na Slovensku zelenou zažiarili divadlá, hotely, hrady či mosty. Najdlhšiu tradíciu má osvetlenie fasády historického hotela Radisson Blu Carlton v Bratislave, v budove ktorého sídli aj veľvyslanectvo Írskej republiky. Už niekoľko rokov sa 17. marca rozsvecuje na zeleno aj Nová budova SND či budova radnice v Trnave.

V roku 2021 sa prvýkrát k tejto tradícii pripoja pamiatky UNESCO: historická radnica a Bazilika sv. Egídia v Bardejove a Spišský hrad. Okrem toho budú na zeleno vysvietené mnohé kultúrne inštitúcie v jednotlivých mestách Slovenska (napríklad Štátny komorný orchester v Žiline, Štátna opera a Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Divadlo Nová scéna a Kunsthalle v Bratislave či Štátna filharmónia a Štátne divadlo v Košiciach).

V Deň svätého Patrika sa v rôznych častiach sveta rozsvieti na zeleno viac ako tristo budov. Slovenské dominanty sa tak zaradia do globálneho zoznamu popri viedenskej radnici, pražskej vyhliadkovej veži na Petříne, citadele v Budapešti, fontáne na Trafalgarskom námestí v Londýne, kniežacom paláci v Monaku, budove opery v Sydney či Niagarských vodopádoch. 

Text: Ministerstvo kultúry SR 
Foto: Marek Červienka

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri