Mgr. art. Daniel Simandl

Zbormajster

Daniel Simandl je absolventom VŠMU v Bratislave v odbore orchestrálne dirigovanie u renomovaných slovenských dirigentov Ondreja Lenárda a Petra Feranca. Svoje štúdiá si doplnil u Jiřího Bělohlávka v Prahe a absolvoval aj Letnú akadémiu na Univerzite Mozarteum v Salzburgu u nemeckého dirigenta Bruna Weila. Ako hosťujúci dirigent Opery SND v Bratislave realizoval viaceré uvedenia opier i baletov (napr. Dubovský: Tajomný kľúč, Minkus: Bajadéra). Dirigoval Orchester Slovenského rozhlasu, Štátnu filharmóniu Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Metropolitný orchester Bratislava, Cameratu Novisoliensis, Il Cuore Barocco a Cappellu Istropolitanu. Je dirigentom operného štúdia Akadémie umení v Banskej Bystrici. Ako korepetítor a asistent dirigenta pôsobil na opernom festivale v Gars am Kamp v Rakúsku, asistoval v opere Janáčkovho divadla v Brne a v Národnom divadle Praha. V rokoch 2012 – 2017 spolupracoval s renomovaným viedenským zborom Arnold Schönberg Chor.

So Štátnym komorným orchestrom Žilina a s Detskou operou Harmónia uviedol Mozartovu Čarovnú flautu, Bastiena a Bastienku, Donizettiho Nápoj lásky a Dona Pasqualeho, Pergolesiho Slúžku paňou, Smetanovu Predanú nevestu pre deti, Humperdinckovu Perníkovú chalúpku a Rybovu Českú vianočnú omšu. V roku 2016 uviedol na Novej scéne v Bratislave operetu F. Lehára Gróf z Luxemburgu. Je zbormajstrom a zakladateľom speváckeho združenia Danubius Octet Singers, s ktorým realizoval profilovú CD nahrávku A Cappella Pur slovanskej mužskej zborovej tvorby (2014), DVD nahrávku k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra (2015) a CD nahrávku Slovenská pieseň (2017).

V roku 2017 uviedol v Komornej opere Bratislava slovenskú premiéru opery G. Donizettiho Rita a stal sa dirigentom Detskej opery Praha. Známa anglická herečka a speváčka Jane Birkin v roku 2018 vystúpila pod jeho taktovkou v Bratislave s programomSerge Gainsbourg: Le Symphonique. V sezóne 2018/2019 pôsobil ako asistent zbormajstra Českého filharmonického zboru Brno.

Naši partneri