Domov > Solisti Opery > Michal Hýrošš

Michal Hýrošš

Pochádza z Oslian (okr. Prievidza). V rokoch 1994 − 1998 študoval na SOU strojárskom v Hodruši-Hámroch v odbore kovorytec. Láska k hudbe ho však čoskoro priviedla k štúdiu operného spevu: v rokoch 1999 − 2005 študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave u Františka Livoru, neskôr u Dagmar Livorovej. Počas štúdia účinkoval niekoľkých v predstaveniach, napr. Ch. W. Gluck: Polepšený pijan, V. Blodek: V studni a pôsobil aj ako hosťujúci sólista v Mestskom divadle v Brne. Absolvoval i viacero koncertov s ŠKO Žilina, Olomouckou filharmóniou a Filharmóniou Košice.
V Štátnej opere pracuje od 1. 10. 2006 a už v predchádzajúcom období tu študijne naštudoval postavu Werthera v Massenetovej opere Werther. Venuje sa aj koncertnej činnosti: s  orchestrom Štátnej opery naštudoval tenorový part vo Verdiho Requiem.
V roku 2012 získal Prémiu Slovenského literárneho fondu za postavu Tulusa Aufidiusa (J. Cikker: Coriolanus). 
V roku 2016 získal Prémiu Slovenského literárneho fondu za postavu Jura Jánošíka (J. Cikker: Juro Jánošík).

Výber z repertoáru:
Tebaldo (V. Bellini: Kapuletovci a Montekovci), Ruizo (G. Verdi: Trubadúr), Alfrédo (J. Strauss: Netopier), Gricko (M. P. Musorgskij: Soročinský jarmok), Alfréd (G. Verdi: La traviata), Gabriele Adorno (G. Verdi: Simon Boccanegra), Pinkerton (G. Puccini: Madama Butterfly), Tulus Aufidius (J. Cikker: Coriolanus), Princ (A. Dvořák: Rusalka), Macduff (G. Verdi: Macbeth), Lenskij (P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin), Ondrej (E. Suchoň: Krútňava), Ismaele (G. Verdi: Nabucco), Juro Jánošík (J. Cikker: Juro Jánošík), Loris Ipanov (U. Giordano: Fedora).

Najbližšie účinkuje:

26.09.202018:00 - Hello, Dolly!
16.10.202018:30 - Turandot
17.10.202018:30 - Turandot

Naši partneri