Navždy nás opustila Edita Gruberová
Domov/ Aktuality/ Navždy nás opustila Edita Gruberová
Publikované: 19. Október 2021

Navždy nás opustila Edita Gruberová

So zármutkom sme prijali správu, že nás navždy opustila „kráľovná belcanta“  a jedna z najvýraznejších osobností svetového operného umenia

EDITA GRUBEROVÁ
(*23. 12. 1946, Bratislava − †18. 10. 2021, Zürich)

Edita Gruberová pôsobila na našej opernej scéne ako mladá umelkyňa dve sezóny, no jej umelecké kreácie boli natoľko výnimočné, že v dejinách Štátnej opery i v jej umeleckom životopise zanechali významnú stopu.

Edita Gruberová a generálny riaditeľ Štátnej opery Rudolf Hromada v r. 2009 na Zámockých hrách zvolenských (archív Štátnej opery)

Ako začínajúca mladá umelkyňa chcela pôvodne študovať v Taliansku a alternatívne v Leningrade, no okupácia v roku 1968 jej tieto plány prekazila. Stihla však vyhrať 3. miesto v Medzinárodnej speváckej súťaži v Toulouse. Bolo jasné, že Gruberová je mimoriadny talent. Príležitosť dostala vo vtedajšej banskobystrickej Spevohre DJGT, kde v rokoch 1968 – 1970 spievala rad postáv. Uviedla sa napr. ako Rosina v opere Barbier zo Sevilly a naštudovala tu aj jednu zo svojich profilových rolí Violettu vo Verdiho Traviate. Už v rokoch 1969 – 1970 bola elévkou a od roku 1970 riadnou sólistkou Viedenskej štátnej opery a v nasledujúcich rokoch i ďalších prestížnych operných scén.

Pre Československo sa stala nežiadúcou emigrantkou, no svet ju prijímal s otvorenou náručou. Vďaka svojmu mimoriadnemu talentu bola sólistkou popredných operných scén sveta. V odbore koloratúrneho sopránu sa jej špecializáciou stala opera raného romantizmu, ktorú charakterizuje vokálny štýl belcanto. Od 70. rokov 20. storočia sa zaradila k svetovej opernej špičke, ktorej súčasťou bola do posledných chvíľ svojho života. Počas kariéry naštudovala vyše 60 titulných (prevažne koloratúrnych) rolí verdiovského a predverdiovského operného repertoáru, ako aj diela Mozarta a nemeckého klasicizmu. Venovala sa aj koncertnej činnosti, pričom jej nahrávky s prestížnymi svetovými orchestrami patria k zlatému fondu klasickej hudby.

V Edite Gruberovej Slovensko a svet stráca mimoriadnu osobnosť operného interpretačného umenia. Česť jej pamiatke!

Hoffmannove poviedky (1968)

Hoffmannove poviedky (1969)

Hoffmannove poviedky (1969)

Rigoletto 1970

 

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri