Peter-Jozef-Oravec, zdroj Divadlo Nová Scéna, foto Martin Jurčo
Domov/ Aktuality/ Navždy nás opustil Peter J. Oravec
Publikované: 02. November 2021

Navždy nás opustil Peter J. Oravec

S ľútosťou sme prijali správu, že vo veku 78 nás opustil spolupracovník – režisér a dramaturg
PETER J. ORAVEC (1943 – 2021).

Jeho umelecké pôsobenie sa spája predovšetkým s Divadlom Nová scéna, v ktorom interne pôsobil od roku 1978 do roku 1991. Počas svojej mimoriadne plodnej kariéry režiséra sa orientoval predovšetkým na žánre operety a muzikálu, ktoré inscenoval na mnohých scénach Slovenska a Česka. Práve na pôde spevoherného divadla sa vyznačoval hľadaním jeho súčasných progresívnych podôb, čo sa mu darilo – dôkazom bol neutíchajúci divácky záujem o jeho tvorbu, pričom prácu Petra J. Oravca vysoko vyzdvihovala odborná obec.

S úctou naňho spomíname aj v Štátnej opere. Na jej pôde (resp. vo vtedajšom Stredoslovenskom štátnom divadle) inscenoval tri veľmi úspešné tituly: Grófka Marica (1996), Parížsky život (1999) a Čardášová princezná (2001). Práve Grófka Marica patrí k historicky najúspešnejším titulom banskobystrickej opernej scény a z jej repertoára bola stiahnutá až po takmer 90 reprízach.

Peter J. Oravec bol človekom, na ktorého naši umelci spomínajú ako na príjemného človeka, tvorivého spolupracovníka a zanieteného vizionára, ktorý žáner operety miloval a neúnavne ho oživoval. Jeho režisérska práca dnes patrí na pôde zábavných žánrov k základným pilierom, na ktorých môžu stavať ďalšie generácie tvorcov. Česť jeho pamiatke!

***
Posledná rozlúčka s Petrom J. Oravcom bude vo štvrtok 4. novembra o 12.00 hod. na hlavnom cintoríne na Saratovskej ul. v Trenčíne.

Peter-Jozef-Oravec, zdroj Divadlo Nová Scéna, foto Martin Jurčo

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri