Na slovíčko - Ivan Zvarík, sólista operného súboru
Domov/ Aktuality/ Na slovíčko - Ivan Zvarík, sólista operného súboru
Publikované: 02. Apríl 2020

Na slovíčko - Ivan Zvarík, sólista operného súboru

1. Aké predstavenie z aktuálneho repertoáru Štátnej opery je Vám najbližšie a prečo?

Každé predstavenie banskobystrickej Štátnej opery má pre mňa svoju silu. Osobitú estetiku aj filozofiu. Postavy, ktoré ako spevák stvárňujem, mi poskytujú rôzne možnosti naplnenia v rovine emocionálnej, technickej aj obsahovej. Ale napriek tomu, z košíka predstavení a mnou stvárnených postáv v nich, by som vybral mne blízku a obľúbenú postavu kniežaťa Gremina z opery Eugen Onegin P. I. Čajkovského. Mám rád Čajkovského hudobný odkaz, jazyk v ktorom je opera napísaná aj postavu, ktorú stvárňujem. Inšpiruje ma a páči sa mi tradičná scéna, jemne poetická, typicky ruská a verne odrážajúca obdobie, v ktorom sa príbeh odohráva ako aj samotná dejová línia a celkové vnútorné napätie, ktoré v sebe dielo má. A aj keď plocha, ktorú autor pre môj typ hlasu v diele poskytol nie je veľká – je to vlastne iba jedna ária, je táto ária veľmi známa, krásna a aj spevácky veľmi náročná. Vyjadruje celú životnú filozofiu postavy, jej myslenie a charakter. Spievam ju s láskou a radosťou a myslím si, že aj diváci to počujú a cítia spolu so mnou.

Ivan Zvarík ako Gremin v opere Eugen Onegin. Foto: Zdenko Hanout

2. Ako prežívate súčasné obdobie?

V tomto období by asi mnohí z nás odpovedali rovnako. Snažím sa myslieť optimisticky a povedal som si, že teraz je konečne čas prečítať si zaprášené a odložené knihy, urobiť si poriadok vo veciach, v notách a vo všetkom čo bolo odložené na „neskôr“. Je skvelé, že vďaka streamu, ktorý nám poskytli veľké operné domy sa ako umelec nemusím celkom vzdať svojej vášne a môžem si pozrieť svetové operné predstavenia z pohodlia svojho gauča. Ocitnúť sa v Metropolitnej opere v New Yorku, v milánskej La Scale , či v mníchovskej Staatsoper a nechať sa nimi inšpirovať. My, Bystričania, na rozdiel od obyvateľov iných miest, máme krásnu okolitú prírodu, kde nehrozí kontakt s inými ľuďmi, a tak sa môžeme ísť bez strachu na chvíľu von poprechádzať a posilňovať tak svoju imunitu aspoň v rámci pekných dní, ktoré nám už evokujú jar. Samozrejme, venujem čas aj štúdiu a opakovaniu repertoáru a udržiavaniu hlasu v kondícii.

Foto: Archív IZ

3. Čo by ste odkázali svojim divákom?

Aby boli trpezliví, nestrácali optimizmus a vieru v to, že všetko zlé pominie a opäť sa vrátime k tomu čo sme nateraz museli opustiť. Chcem im odkázať, že na nich nezabúdam a teším sa keď ich znovu uvidím v hľadisku našej opery na predstaveniach a koncertoch. Nech čas, ktorý teraz majú venujú sebe a svojim blízkym. Nech si dávajú pozor na svoje zdravie a zbytočne nehazardujú. Verím, že po tomto všetkom čo teraz zažívame budeme oveľa citlivejší, vnímavejší a uvedomelejší. Viac si budeme vážiť všedné dni, priateľstvá, zdravie, ľudí a ich prácu. A to je možno poznanie, ku ktorému vďaka tomu čo sa okolo nás deje dospejeme. Na záver ešte raz všetkých pozdravujem a teším sa na stretnutie. Želám im veľa zdravia, vnútornej sily a pohody.

Gaetano Donizetti - Don Pasquale. Foto: Jozef Lomnický

Ako predstaviteľ Rubača v opere J. B. Foerstera - Eva. Foto: Zdenko HanoutNa Slávnostnom koncerte pri príležitosti 750. výročia udelenia mestských práv mestu Kežmarok v Drevenom artikulárnom kostole ECAV v KežmarkuAko Alvise Badoero, hlava inkvizície v opere La Gioconda. Foto: Zdenko HanoutAko laureát ankety "Divácka cena 2018". Foto: Zdenko HanoutAko predstaviteľ Rubača v opere J. B. Foerstera - Eva. Foto: Zdenko HanoutZ opery Amilcare Ponchielli - La Gioconda. Foto: Zdenko HanoutZ opery Piotr Iľjič Čajkovskij - Eugen Onegin. Foto: Zdenko Hanout

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri