Na slovíčko - Dušan Šimo, sólista operného súboru
Domov/ Aktuality/ Na slovíčko - Dušan Šimo, sólista operného súboru
Publikované: 08. Apríl 2020

Na slovíčko - Dušan Šimo, sólista operného súboru

1. Ktoré predstavenie z aktuálneho repertoáru Štátnej opery je Vám najbližšie a prečo? 

Keď rozmýšľam o tom, ktoré predstavenie je môjmu srdcu najmilšie, uvedomujem si, aká je to ťažká otázka. Asi sa nedá jednoznačne povedať, ktoré mám najradšej, pretože každé dielo, ktoré máme momentálne v repertoári, je svojím spôsobom pre mňa zaujímavé. Každé predstavenie je iné jednak svojou náročnosťou ako aj rozdielnym spôsobom stvárnenia jednotlivých postáv. Ak sa mám rozhodnúť pre jedno, hneď mi napadol Verdiho Rigoletto, ku ktorému som si od začiatku vybudoval pozitívny vzťah a vždy sa teším, keď sa objaví v hernom pláne. Ešte by som spomenul z operiet Hrnčiarsky bál, ktorý sa teší veľkej popularite u divákov a svojim počtom repríz sa radí k tým najhranejším. Mám však vo svojom repertoári veľa pekných postáv a každá z nich má miesto v mojom srdci.

Giuseppe Verdi - Rigoletto

Gejza Dusík - Hrnčiarský bál. Foto: Zdenko Hanout

2. Ako prežívate súčasné obdobie? 

Súčasná situácia je veľmi náročná asi pre každého a inak to nie je ani u mňa. Pre nás umelcov je to ešte ťažšie, lebo nemôžeme vykonávať svoju prácu pre ľudí a odovzdávať radosť a potešenie z predstavení v našom divadle. Momentálne nám neostáva nič iné, iba sa pripravovať doma samostatne, opakovať si jednotlivé party, aby sme boli pripravení, keď sa prevádzka u nás opäť obnoví. Tesne pred uzatvorením divadla sme mali začatú prácu na opere Turandot, ktorej premiéra sa odkladá. Neostáva mi nič iné, len veriť, že toto obdobie nebude trvať veľmi dlho a každý z nás sa bude môcť vrátiť ku svojej práci. Ja sa okrem individuálnej prípravy teraz venujem rodine, robím nákupy, varím, upratujem a pomáham deťom s úlohami do školy.

Foto: Súkromný archív D.Š.

3. Čo by ste odkázali svojim divákom?

Našim divákom chcem odkázať, aby si v tomto období dávali hlavne pozor na svoje zdravie, boli opatrní, zodpovední a dodržiavali všetky odporúčania ohľadom pandémie. Teraz máme možnosť rozmýšľať nad svojimi životmi, trochu sa pozastaviť a venovať viac času svojim blízkym. Ja osobne som optimista a verím, že táto situácia pominie rýchlo ak sa všetci budeme správať tak, ako táto situácia vyžaduje. Myslím, že život ľudí sa po tomto všetkom trochu zmení a bude trvať dlhšie, kým sa všetko dá do stavu ako pred krízou. Ja a určite aj moji kolegovia budeme pripravení odovzdávať vám, našim divákom, naďalej to, čo sme sa vám snažili dávať aj doteraz. Buďte všetci zdraví a do skorého videnia v divadle, priatelia!

W.A.MOZART: REQUIEM D MOL, Kežmarok. Foto: Zdenko HanoutJozef Slovák - Vladislav Šarišský - Ružové kráľovstvo. Foto: Zdenko HanoutGiuseppe Verdi - La Traviata (v zákulisí klavírnej skúšky)Novoročný koncert 2019. Foto: Zdenko HanoutEmmerich Kálmán - Čardášová princezná. Foto: Zdenko HanoutGiuseppe Verdi - La Traviata. Foto: Zdenko HanoutGiuseppe Verdi - Rigoletto

 

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri