Blahoželáme pani Danke Hashimoto!
Domov/ Aktuality/ Blahoželáme pani Danke Hashimoto!
Publikované: 27. Január 2021

Blahoželáme pani Danke Hashimoto!

Veľmi nás potešila správa, že naša dlhoročná spolupracovníčka a priateľka Danka Hashimoto bola ocenená Zlatou plaketou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Sappore. Cenu udelenú ministrom Ivanom Korčokom 20. 12. 2020 pani Hashimoto, ako predsedníčke Hokkaidskej filiálky Japonsko-slovenskej spoločnosti, odovzdal veľvyslanec SR v Japonsku Marián Tomášik.

V minulom roku sme avizovali, že si pripomíname 100. výročie slovensko-japonských vzťahov ako mimoriadnu udalosť, keďže Štátna opera s Japonskom už od roku 1996 rozvíja intenzívnu spoluprácu. Od roku 1999 do tejto krajiny každoročne mieria sólisti divadla na jedno a často i dve koncertné turné.

Práve Dana Hashimoto je tou, ktorá tieto koncertné šnúry na vysokej úrovni organizuje, koordinuje s organizátormi v jednotlivých destináciách po všetkých stránkach a umožňuje umelcom zo Slovenska spievať v najvýznamnejších sálach japonských miest.

Významným rozmerom tejto spolupráce je skutočnosť, že nie je založená na komerčnom základe a jej cieľom nie je produkovanie finančného zisku. Dôležitým menovateľom jednotlivých koncertných turné je ochota a osobné nasadenie mnohých obetavých japonských priateľov a podporovateľov nášho umenia.

Dnes má Štátna opera za sebou takmer 40 koncertných turné a uviedla niekoľko sto vypredaných koncertov, ktoré navštívili tisícky divákov. Predstavila sa naprieč celým Japonskom a koncertovala na všetkých jeho piatich hlavných ostrovoch. Štátna opera sa snaží o to, aby spolupráca s Japonskom bola obojstranná, a preto sprostredkúva japonskú kultúru aj slovenskému publiku. 

Zatiaľ posledné turné banskobystrických umelcov v Japonsku sa uskutočnilo v lete roku 2019 a pevne veríme, že spolupráca s Dankou Hashimoto bude aj naďalej taká plodná ako v posledných rokoch.

Ešte raz srdečne blahoželáme.

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri