15. apríl je Svetovým dňom umenia
Domov/ Aktuality/ 15. apríl je Svetovým dňom umenia.
Publikované: 15. Apríl 2021

15. apríl je Svetovým dňom umenia.

Tento dátum sa viaže na deň narodenia veľkého renesančného umelca Leonarda da Vinci. Géniom obdarený architekt, hudobník, vynálezca, sochár a maliar priniesol svetu diela, ktoré obdivujeme dodnes. Výsledky jeho stáročia pretrvávajúcej tvorby sa k nám prihovárajú silou umenia, bez ktorej by sme boli chudobnejší. 

Umenie sprevádza človeka od najstarších čias jeho existencie a je nedeliteľnou súčasťou života. Premieta sa doň ľudská tvorivosť, talent, zručnosť aj poznanie. Je súčasťou materiálnej a duchovnej kultúry ľudstva, charakterizuje ho, hovorí o jeho duši. V prenesenom význame slova je umenie aj symbolom slobody prejavu, vnímavosti voči iným, tolerancie a kultivácie medziľudských vzťahov.

Umenie nás obklopuje, aj keď si to neuvedomujeme. Predstavte si, že by nebolo: že by ste si nemohli pustiť hudbu, neboli by divadlá, galérie, múzeá ani kiná. Neboli by knihy, televízia by nevysielala. Zmizla by architektúra, nekúpili by ste si nič, kde je prítomný dizajn: šaty, nábytok, auto, detskú hračku, okuliare, ba dokonca ani lyžičku. Nebolo by kulinárstvo, zanikli by kaderníctva, neexistovali by počítačové hry. Ostalo by ticho... svet bez umenia, pustý, nefunkčný.

Zamyslime sa aspoň dnes, čo pre nás umenie znamená a ako nám každodenne skvalitňuje život. Spomeňme si na ľudí, ktorí robili a robia náš svet lepším, pestrejším, funkčnejším a krajším. Aj v týchto myšlienkach splní Deň umenia svoju misiu.

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri