Pripomíname si Svetový deň divadla
Domov/ Aktuality/ Pripomíname si Svetový deň divadla
Publikované: 27. Marec 2021

Pripomíname si Svetový deň divadla

Svetový deň divadla si pripomíname každoročne 27. marca už od roku 1961. Jeho posolstvo vyzdvihuje potrebu ľudskosti, mieru, tolerancie a empatie – teda hodnôt, ku ktorým sa hlási aj Štátna opera. Uplynulý rok nám ukázal viac ako inokedy, aké nesmierne potrebné sú kvalitné medziľudské vzťahy, harmonická myseľ, šľachetná duša a zmysel pre spoločné dobro. K ich kultivovaniu významným spôsobom dokáže prispieť divadelné umenie. V tomto duchu každoročne zaznieva posolstvo od významných osobností kultúrneho sveta – prvou sa stal v roku 1962 dramatik a režisér Jean Cocteau.

V tomto roku sa nám prihovára vynikajúca divadelná, filmová a televízna britská herečka Helen Mirren: „Pre živé performatívne umenia to bolo veľmi ťažké obdobie, mnohí umelci, technici, umeleckí remeselníci a ženy bojovali o prežitie v profesii, ktorá je sama o sebe plná neistoty. Možno však práve tá vždy prítomná neistota im umožnila prežiť pandémiu duchaprítomne a s odvahou. Za nových okolností sa ich predstavivosť pretavila do vynaliezavých, zábavných a dojímavých spôsobov komunikácie, samozrejme, do veľkej miery vďaka internetu. Odkedy ľudia žijú na tejto planéte, navzájom si rozprávajú príbehy – preto krásna kultúra divadla bude žiť tak dlho, ako dlho tu zostaneme my. Kreatívne podnety spisovateľov, dizajnérov, tanečníkov, spevákov, hercov, hudobníkov, režisérov nebudú nikdy potlačené a vo veľmi blízkej budúcnosti budú znova prekvitať s novou energiou a novým porozumením sveta, ktorý všetci zdieľame. Už sa neviem dočkať!

Milí naši priaznivci, budeme radi, ak s nami oslávite Svetový deň divadla tým, že nám zachováte svoju priazeň aj naďalej. Ďakujeme!

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri