Oslavujeme Deň matiek
Domov/ Aktuality/ Oslavujeme Deň matiek
Publikované: 09. Máj 2021

Oslavujeme Deň matiek

Milé mamy, vaša úloha v živote každého z nás je nezastupiteľná! Práve dnešný deň, 9. máj je tým, počas ktorého spoločnosť vzdáva úctu všetkým matkám a materstvu. Táto úcta pritom nepatrí len biologickým matkám, ale aj tým „srdcovým“, ktoré vychovávajú alebo vychovali deti. Sviatok podobného charakteru sa slávi vo viacerých kultúrach sveta a na viacerých kontinentoch.

Na Slovensku si Deň matiek pripomíname najmä od roku 1989, nakoľko filozofia predchádzajúceho politického režimu uprednostňovala oslavy Medzinárodného dňa žien 8. marca. 

Deň matiek má veľmi hlboké korene v minulosti. V starovekom Grécku údajne oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. V novodobej histórii sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Jeho iniciátorkou bola Anna Marie Jarvisová, Američanka, ktorá v ženskom spolku už v toku 1907 navrhla vzdať hold ženám – matkám. Od myšlienky k činu v tomto prípade nebolo až tak ďaleko: na základe tlaku silnejúceho ženského hnutia Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Práve tento dátum potom prijali i mnohé ďalšie krajiny sveta.

Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. Jeho sila neustáva ani dnes, po viac ako 100 rokoch – lebo význam materstva je nesmierne dôležitý a nespochybniteľný v každom čase a v každej spoločnosti.

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri