Opera Viva! #57 - CARMEN – stručný sprievodca operou Georgesa Bizeta
Domov/ Podcasty/ Opera Viva! #57 - CARMEN – stručný sprievodca operou Georgesa Bizeta
25
Január
2024

Opera Viva! #57 - CARMEN – stručný sprievodca operou Georgesa Bizeta

Ak sa pozrieme na štatistiky medzinárodnej opernej databáza operabase.com, zistíme, že spomedzi desiatich najhranejších opier na svete má Carmen tretie miesto v poradí. Aj Štátna opera sa k nemu pravidelne vracia.

Onedlho sa stane súčasťou jej repertoáru, preto podcast prináša pohľad do zákulisia vzniku tejto operu, predstavuje i okolnosti a atmosféru, ktoré ho v 19. storočí sprevádzali. Autorka a moderátorka podcastu Alžbeta Lukáčová venuje pozornosť autorovi literárnej predlohy Prosperovi Meriméemu, ako i skladateľovi Georgesovi Bizetovi.

Bizet sa síce úspechu Carmen nedožil, ale zabezpečil sebe aj svojmu dielu nesmrteľnosť. Carmen predostiera príbeh osudového a vášnivého vzťahu medzi počestným vojakom a nespútanou, divokou ženou, ktorej neskrotná túžba po slobode sa stane obom osudná. Historické fakty podkresľujú hudobné ukážky v skvelom umeleckom obsadení: nahrávka vznikla v roku 2002 a v hlavných rolách spievajú Angela Gheorgiu ako Carmen, Roberto Alagna ako Don José, Inva Mula ako Micaela a Thomas Hampsom ako Escamillo. Orchestre National de Capitole de Toulouse diriguje Michel Flasson.

Ďalšie podcasty

Aktuality

Naši partneri