Navždy nás opustila Zlatica Livorová
Domov/ Aktuality/ Navždy nás opustila Zlatica Livorová
Publikované: 17. November 2023

Navždy nás opustila Zlatica Livorová

So smútkom sme prijali správu, že nás navždy opustila významná operná pedagogička 

ZLATICA LIVOROVÁ 
(10. apríla 1940 – 17. novembra 2023).

Pani Zlatica Livorová celý svoj profesijný život zasvätila výchove a vzdelávaniu operných spevákov a speváčok. Od roku 1970 pôsobila na bratislavskom konzervatóriu, od roku 1989 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 1990 spoluzakladala Cirkevné konzervatórium, kde v nasledujúcom období i pôsobila. Pre hudobnú prax pripravila niekoľko generácií kvalitných vokálnych umelcov a umelkýň, ktorí sa presadili na slovenských i zahraničných operných scénach. Mnohým bola celoživotnou oporou a „dobrým duchom“, i keď školské lavice opustili už dávno.

Zlatica Livorová bola pravidelnou členkou medzinárodných porôt speváckych súťaží, ako napr. Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidra-Trnavského v Trnave, Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka v Karlových Varoch a ď. Zároveň bola častou pedagogičkou majstrovských interpretačných kurzov doma a v Česku. V roku 2011 jej bola udelená Cena ministra kultúry za rok 2010, a to za „vynikajúce výsledky v oblasti hudobnej pedagogiky pri výchove mladých vokálnych interpretov a šírení dobrého mena slovenskej kultúry“.

Odchod Zlatice Livorovej vnímame ako veľkú osobnú i spoločenskú stratu. Budeme na ňu spomínať ako na citlivú a láskavú dušu, ktorá svoj život zasvätila umeniu a pomoci mladším. Rodine a jej blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Česť jej pamiatke.

Foto: Zdenko Hanout (2017)

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri