Reprofoto: www.youtube.com
Domov/ Aktuality/ Navždy nás opustil Igor Bázlik
Publikované: 19. November 2023

Navždy nás opustil Igor Bázlik

S ľútosťou sme prijali správu, že nás navždy opustil hudobný skladateľ, aranžér, klavirista a dirigent

IGOR BÁZLIK

(5. 12. 1941, Banská Bystrica – 18. 11. 2023, Bratislava)

Igor Bázlik sa narodil do významnej hudobne založenej rodiny v Banskej Bystrici. Jeho matka bola významnou klavírnou pedagogičkou, a zároveň sestrou hudobného skladateľa Tibora Andrašovana. V roku 1958 zmaturoval na Jedenásťročnej strednej škole v Banskej Bystrici, v ďalšom období pôsobil v Bratislave, kde vyštudoval Konzervatórium (1962) a následne aj Vysokú školu múzických umení (1966). 

Od mladých rokov sa realizoval ako skladateľ vo viacerých hudobných žánroch. Inklinoval k javiskovej tvorbe, no komponoval i žáner populárnej a tanečnej piesne, vytváral kompozície pre televízne a rozhlasové vysielanie, známe sú jeho úpravy ľudovej či dychovej hudby. Bol autorom viac ako 2000 skladieb, dvoch opier, štyroch muzikálov a množstva ďalších opusov rôznych žánrov. Samostatné miesto v Bázlikovom profesijnom živote má tvorba pre deti.

Práve na objednávku Štátnej opery vznikla z pera Igora Bázlika detská opera Polepetko, ktorú skomponoval na libreto Petra Stoličného a texty piesní vytvoril Ján Štrasser. V roku 2003 bola v Banskej Bystrici uvedená v svetovej premiére a stala jednou z najobľúbenejších inscenácií určených deťom v histórii divadla. Na vzájomnú spoluprácu spomíname s úctou ako na nesmierne tvorivú a priateľskú.

Rodine a blízkym Igora Bázlika vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke.

 

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri