Giuseppe Verdi

La Traviata

Opera v 3 dejstvách v talianskom jazyku so slovenskými titulkami
150 min
Opera

O diele

Opera na námet svetoznámeho románu A. Dumasa Dáma s kaméliami. La traviata (voľne zblúdilástratenátá, ktorá zišla z cesty) patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho (1813 – 1901). Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. (1824 – 1895) Dáma s kaméliami.

Predlohou románu a opery bola skutočná osoba, slávna parížska kurtizána Marie Duplessisová. Jej meno bolo v románe zmenené na Marguerite Gautiera v opere na Violetta Valéry. Skladateľ bol Dámou s kaméliami nadšený. Príbeh aj miesto, kde sa odohrával mu boli blízke – koniec koncov, v niečom pripomínal jeho vlastný život: „nelegálny“ vzťah udržiaval s blízkou priateľkou a interpretkou svojich raných diel sopranistkou Giuseppinou Strepponiovou od roku 1847 až do jej smrti. Premiéra opery sa konala v Benátkach v divadle La Fenice 6. marca 1853 a bola fiaskom. Divácky úplne prepadla – zrejme aj z toho dôvodu, že hlavnú postavu stvárňovala kurtizána, ktorá mala vzbudzovať sympatie a súcit.

Nikto, ani sám Verdi v tom čase zrejme neveril, že sa zrodil jeden z najväčších evergreenov opernej literatúry. To potvrdilo až ďalšie naštudovanie v roku 1854. Po Trubadúrovi a Rigolettovi sa La Traviata stala posledným z trojice výrazných Verdiho diel päťdesiatych rokov 19. storočia. Romantická opera s tragickým zakončením je nádherne vyrozprávaným príbehom lásky – dodnes oslovuje divákov na celom svete. Štátna opera sa k tomuto dielu opäť vracia v hudobnom naštudovaní Lorenza Tazzieriho a réžii Dany Dinkovej.

Premiéra
20.10.2017

Inscenačný tím

Libreto
Francesco Maria Piave
Hudobné naštudovanie
Lorenzo Tazzieri
Dirigent
Réžia
Kostýmy
Adriena Adamíková
Scéna
Jaroslav Valek
Zbormajsterka
Choreografia
Dramaturgia

Obsadenie

VIOLETTA
Katarína Procházková , Mariana Sajko
ALFREDO
Dušan Šimo , Alessandro Fantoni
GERMONT
FLORA
Judita Andelová , Carmen Štroffek Ferenceiová
GASTON
MARKÝZ
Martin Popovič , Matúš Bujňák
BARON
Ján Galla
DOTTORE
ANNINA
SLUHA U FLORY
Karol Kurtulík
VIOLETTA - OBRAZ
Veronika Zelinová
Spoluúčinkuje
Spevácky zbor , orchester a Balet Štátnej opery
Koncertný majster

Ďalšie predstavenia

Naši partneri