Dnešný deň patrí umeniu
Domov/ Aktuality/ Dnešný deň patrí umeniu
Publikované: 15. Apríl 2020

Dnešný deň patrí umeniu

Dnešný deň patrí umeniu – v symbolickom i praktickom význame slova.

Pred 548 rokmi sa narodil architekt, hudobník, maliar, sochár a vynálezca Leonadro da Vinci. Jeho génius inšpiruje ľudstvo naprieč storočiami. Práve preto sa 15. apríl stal Svetovým dňom umenia – umenia ako fenoménu, ktorý je každodennou súčasťou nášho života. Netýka sa len umelcov, ale i širokej verejnosti, ktorá si umelecký vklad kreatívnych ľudí vo svojej každodennosti často neuvedomuje. Umenie skvalitňuje naše životy aj prostredie, v ktorom žijeme. Prostredníctvom neho sú tlmočené posolstvá, vízie, idey, životné pocity, emócie.

Umenie je živý organizmus, ktorý zrkadlí dobu, v ktorej vzniká. Je to komunikácia slovami i bez nich, prejav ľudskej tvorivosti, túžby vyjadriť sa plnohodnotne v skratke. Umenie pritom nenachádzame len v operných divadlách alebo galériách. Umenie môžu byť budovy, ktoré nás obklopujú, dizajn, kulinárstvo, film, detské hračky, počítačové hry, veci každodennej potreby, ktoré vymyslel a vytvoril niekto, kto umelecky cíti.

Dnes si viac ako inokedy môžeme uvedomiť, že umenie je všade okolo nás, potrebujeme ho a stojí za to pestovať si k tvorivej ľudskej činnosti vzťah. Lebo byť v kontakte s umením a kultúrou je niečo, čo nás obohacuje a čo je hodné času a pozornosti.

Nech žije umenie!

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri