Štátna opera
Domov/ Aktuality/ Divadelná sezóna 2022/2023 prinesie štyri premiéry
Publikované: 29. Apríl 2022

Divadelná sezóna 2022/2023 prinesie štyri premiéry

Opera Bedřicha Smetanu Predaná nevesta v réžii Zuzany Fischer je návratom k tejto českej klasike po 21 rokoch od jej posledného uvedenia. Toto dielo napriek ľudovému koloritu veľmi skoro prekročilo rámec národnej hudobnej literatúry a dnes patrí k zlatému fondu svetovej komickej opery. Pre svoju hudobnú bezprostrednosť a čitateľné ľúbostné zápletky je táto opera vhodná pre rodiny s deťmi, pre náročných divákov i pre tých, ktorí operné umenie len objavujú. Predanú nevestu uvedieme ako otváraciu premiéru sezóny v októbri 2022.

Bedřich Smetana

V rámci žánru operety Štátna opera zvolila inscenovanie diela Paganini. Niccolò Paganini (1782 – 1840) sa stal neprekonateľnou hudobnou legendou. Traduje sa, že jeho podmanivá hra privádzala dámy až do mdlôb. Žil búrlivý život a milenkami sa mu stávali najmä ženy z vyššej spoločnosti. Tieto vzťahy sprevádzali početné škandály, preto sa niet čo čudovať, že príbeh jeho života zaujal i známeho operetného skladateľa Franza Lehára. Dielo bolo prvýkrát uvedené v roku 1925 a skladateľ Paganinim začal novú éru vo svojej tvorbe. Hudobne sa začal blížiť opere a vzdal sa i konvenčného happy-endu. Dielo v réžii Dany Dinkovej určite nesklame žiadneho milovníka kvalitnej operety. Uvedieme ho už tradične ako poslednú premiéru kalendárneho roka v decembri 2022.

Franz Lehár

Adaptáciou románu Leva Nikolajeva Tolstého Anna Karenina je rovnomenný balet skladateľa Rodiona Ščedrina. Choreograf Peter Dedinský stvárni túto drámu o spočiatku príjemnom ale nudnom živote spoločensky váženej Kareniny po boku cárskeho úradníka. Všetko sa však zmení po tom, ako Karenina spozná očarujúceho grófa Vronského a spustí sa lavína udalostí, ktoré rámcuje príbeh spaľujúcej vášne, ktorá nepozná hraníc. Inscenácia bude uvedená v marci 2023 a je prvým samostatným titulom nášho baletného súboru po jeho zmene na samostatné umelecké teleso.

Rodion Ščedrin

Sezónu 2022/2023 v máji 2023 uzavrie štvordejstvová opera talianskeho verizmu Andrea Chénier. Jej autor Umberto Giordano dosponoval schopnosťou vytvoriť silnú dramatickú hudbu s intenzívnym citovým nábojom. Orchestrálna inštrumentácia hýri farbami a vokálne línie chytajú za srdce – aj preto toto dielo patrí ku kmeňovému repertoáru mnohých svetových operných scén. Jeho libreto je založené na živote reálnej historickej osobnosti francúzskeho básnika Andrého Chéniera. Práve prostredníctvom jeho pohnutého života sa diváci môžu preniesť do expresívnej doby Veľkej francúzskej revolúcie (1789). Témou opery je však viac, ako politické udalosti tej doby láska v čase revolúcie. Dielo režijne pripraví hosťujúca Andrea Hlinková a bude zároveň prvým uvedením na pôde banskobystrickej Opery.

Umberto Giordano

TEŠÍME SA NA VÁS.

 

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri