(Andrea Chénier) Predstaviteľky Maddaleny
Domov/ Aktuality/ (Andrea Chénier) Predstaviteľky Maddaleny
Publikované: 18. Máj 2023

(Andrea Chénier) Predstaviteľky Maddaleny

Mária Porubčinová

Sopranistka etablovaná na domácich aj medzinárodných operných scénach. Jej javiskový debut sa uskutočnil titulnou rolou v Dvořákovej opere Rusalka na scéne Janáčkovej opery v Brne. V Štátnej opere v Banskej Bystrici stvárnila postavu Múdrej ženy v rovnomennej jednoaktovke Carla Orffa, ako aj Pucciniho Sestru Angeliku v rovnomennej opere. Touto rolou sa predstavila aj na javisku Opery Slovenského národného divadla, kde následne naštudovala postavu Katreny v Suchoňovej Krútňave a neskôr Mařenku v Smetanovej Predanej neveste. Za Mařenku ktorú získala Cenu Literárneho fondu a nomináciu na Dosky 2009.

Od sezóny 2010/2011 spolupracovala so Staatstheater Braunschweig v Nemecku, kde účinkovala v inscenácii opery A. C. Gomesa Salvator Rosa, v Mascagniho opernom titule Isabeau a vo Weberovej opere Čarostrelec. So SND absolvovala zájazd na Cyprus, kde sa predstavila, ako Mimi v Pucciniho Bohéme. Medzi jej ďalšie roly patrí Chrysothemis v Straussovej Elektre, ktorou sa uviedla pod taktovkou Juraja Valčuhu v Slovenskej filharmónií. Aktuálne ju možno vidieť na scéne SND ako Rusalku a Aidu v rovnomenných operách A. Dvořáka a G. Verdiho. V nasledujúcej sezóne ju čaká angažmán v opere Libuše v Národnom divadle v Prahe a v opere Hubička v SND v Bratislave.

Patrícia Malovec

Pochádza z Tatranskej Štrby. Operný spev študovala na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 2012 pôsobí ako sólistka Štátnej opery v Banskej Bystrici. Jej ťažiskovým repertoárom sa stali sopránové romantické a veristické postavy. Od začiatku stvárňovala prvoodborové roly a dnes patrí k základným posilám umeleckého súboru divadla. Z jej repertoáru spomeňme Toscu (Tosca – G. Puccini), La Giocondu (La Gioconda – A. Ponchielli), Suzel (Priateľ Fritz – P. Mascagni), Neddu (Komedianti – R. Leoncavallo) či Liu (Turandot – G. Puccini). S obľubou sa venuje slovanskému repertoáru.

Aktuálne ju v Banskej Bystrici možno v takejto tvorbe vidieť a počuť ako Rusalku (Rusalka – A. Dvořák) a Mařenku (Predaná nevesta – B. Smetana), no v repertoári má i Tatianu (Eugen Onegin – P. I. Čajkovskij), Zemphiru (Aleko – S. Rachmaninov) a ď. Aktuálne je doktorandkou Akadémie umení v Banskej Bystrici. V Štátnej opere štyrikrát získala Cenu diváka. Je viacnásobnou nositeľkou Ceny Literárneho fondu, a to za roly Tatiany (Eugen Onegin), Rusalky, Eva, Toscy a La Giocondy v rovnomenných operách, ako i za Suzel (Priateľ Fritz). Pravidelne reprezentuje Štátnu operu na turné po Japonsku. Koncertne pôsobila v Južnej Kórey, Japonsku, Poľsku, Českej republike, Rakúsku a Nemecku.

(Andrea Chénier) Predstaviteľky Maddaleny

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri