(Andrea Chénier) Predstavitelia Gérarda
Domov/ Aktuality/ (Andrea Chénier) Predstavitelia Gérarda
Publikované: 18. Máj 2023

(Andrea Chénier) Predstavitelia Gérarda

Šimon Svitok

Od roku 1994 pôsobí v Štátnej opere v Banskej Bystrici ako jeden z popredných sólistov. Od roku 2011 je jej umeleckým riaditeľom Opery. Doteraz naštudoval takmer 80 operných, operetných a muzikálových postáv, v prevažnej miere titulných a odohral viac než 900 predstavení. V roku 2016 absolvoval svoj taliansky debut (Sanremo) ako Germont v opere La traviata. V tom istom roku spolupracoval s talianskym dirigentom Fabiom Mastrangelom na produkcii novej inscenácie opery Tosca ako Scarpia. V júli roku 2017 bol ako Germont pozvaný na historicky prvý operný festival v arabskom svete v jordánskom Ammáne. V auguste 2017 debutoval ako Alfio v opere Sedliacka česť na talianskom Musica Festival Belluna.

V dvojúlohe Dumasa a Schmidta sa predstavil aj na čínskom Macao International Music Festival. Má za sebou aj turínsku produkciu opery Andrea Chénier a uviedol sa aj ako Monterone v koncertnej produkcii Rigoletta v čínskom meste Chengdu. V marci 2019 sa predstavil ako Scarpia v Pucciniho Tosce v talianskom Brugheriu. V minulom roku účinkoval v Bordeaux na Récital lyrique international. Štátnou operou absolvoval viac než 30 turné po Japonsku.

Je osemnásobným držiteľom Diváckej ceny, spolupracoval so Slovenskou televíziou či Slovenským rozhlasom. Režijne a dramaturgicky sa podieľa na množstve mimoriadne úspešných a prestížnych koncertov.

Zoltán Vongrey

Po absolvovaní Konzervatória  v Košiciach v roku 1985 pokračoval v štúdiu spevu na VŠMU v Bratislave, v triede prof. Vlasty Hudecovej.  Už ako študent spolupracoval s Komornou operou Bratislava. Po ukončení vysokoškolských štúdií v roku 1992 pôsobil ako štipendista Hudobného fondu v Slovenskom národnom divadle. O rok neskôr získal angažmán v Komornej opere vo Viedni.

Od roku 1995 pôsobí ako sólista Štátnej opery v Banskej Bystrici. Stvárnil tu desiatky prvoodborových postáv predovšetkým talianskeho romantického repertoáru. Hosťoval na všetkých slovenských operných scénach, v Štátnej opere Praha, v divadlách v Ostrave, Opave a Olomouci. Koncertne niekoľkokrát účinkoval v Japonsku, Nemecku, na Ukrajine a v Rakúsku. Počas svojej kariéry sa sústreďuje najmä na verdiovskú a veristickú opernú literatúru.

Aktuálne ho ma doskách štátnej opery možno vidieť v rolách Opilca (R. Portman – Malý princ), Krušinu (B. Smetana – Predaná nevesta), Mandarín (G. Puccini – Turandot), Alfio (P. Mascagni – Sedliacka česť), Tonio (R. Leoncavallo – Komedianti), Samko (J. B. Foerster – Eva), Alfonso XI (G. Donizetti – Favoritka), Germont (G. Verdi – Traviata) a Barnaba (A. Ponchielli – La Gioconda).

(Andrea Chénier) Predstavitelia Gérarda

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri