Alberto Profeta ako hosť Novoročného koncertu
Domov/ Aktuality/ Alberto Profeta ako hosť Novoročného koncertu
Publikované: 03. Január 2023

Alberto Profeta ako hosť Novoročného koncertu

Medzinárodne uznávaný taliansky tenorista dostal hudbu do vienka. Narodil sa do hudobne založenej rodiny, už vo veľmi mladom veku začal študovať spev na Belliniho konzervatóriu v Palerme a absolvoval aj postgraduálne kurzy Luciana Pavarottiho a Fernanda Banderu. Práve „slnečný tenor“ Luciano mu po konkurze v Teatro della Fortuna povedal: Chlapče, máš naozaj krásny hlas, bude z teba skvelý tenorista. Nájdeš svoju šťastnú cestu!

Pavarottiho slová sa naplnili: Profetova veľkolepá spevácka kariéra sa začala koncom 90. rokov. Stvárnil postavu Radamesa vo Verdiho Aide pri znovuotvorení Teatro Massimo v Palerme. V Teatro Giuseppe Di Stefano v Trapani debutoval v operách Talianka v Alžíri, Turandot a Rigoletto. Po týchto úspechoch už nasledovalo pozvanie do Káhiry (2000), kde bol obsadený do roly Radamesa v opere Aida. V nasledujúcich rokoch Profeta stvárnil hlavné úlohy v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly, Verdiho Traviate, Aide, Rigolettovi, Nabuccovi či v opere Jeden deň kráľom. Zviditeľnil sa aj ako interpret veľkých veristických tenorových postáv v Pucciniho Tosce, Madama ButterflyTurandot či Mascagniho Sedliackej cti a Leoncavallových Komediantoch.

Na svojej „domovskej“ scéne v Palerme okrem mnohých iných opier účinkoval aj v ranoromantickom Belliniho diele Beatrice di Tenda. Profeta má na konte aj zaujímavé produkcie v rámci českej tvorby, napr. v Gréckych pašijách či účinkovanie v opere Z mŕtveho domu Leoša Janáčka. Venuje sa aj koncertnej činnosti – stvárnil tenorové úlohy v Pucciniho Messa di Gloria Verdiho Requiem v Palerme, Ríme, Terste, v Katalánsku, v Livorne, v Rovigne a iných európskych divadlách. Má za sebou veľké produkcie vo väčšine významných talianskych divadiel. Pravidelne účinkuje aj na prestížnych európskych scénach mimo Talianska (z posledných rokov napr. v 2019 v Boľšom Teatre v Minsku), i mimo Európy. V roku 2019 sa zúčastnil na turné koncertov a operných predstavení  v najvýznamnejších čínskych divadlách. Absolvoval aj americké a kanadské turné – jeho spev si vypočuli v divadlách v Bostone, New Yorku, Toronte a Montreale.

Účasť na Novoročnom koncerte v Štátnej opere je jeho prvým účinkovaním na Slovensku.

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri