Marián Vach - Okrúhle životné jubileum šéfdirigenta Štátnej opery
Domov/ Aktuality/ Okrúhle životné jubileum šéfdirigenta Štátnej opery
Publikované: 28. August 2020

Okrúhle životné jubileum šéfdirigenta Štátnej opery

Marián Vach patrí k najvýznamnejším dirigentom svojej generácie. Na bratislavskej VŠMU študoval zborové dirigovanie u J. Haluzického, orchestrálne dirigovanie u L. Slováka a operné dirigovanie u T. Freša. 

Spočiatku sa profiloval ako zborový dirigent, no napokon najvýraznejšiu stopu zanechal ako operný dirigent vo viacerých umeleckých telesách: pôsobil v Opere Štátneho divadla v Košiciach, bol dirigentom a umeleckým šéfom dnes už neexistujúcej Komornej opery. Jeho najdlhšie pôsobenie (v rokoch 1999 – 2001 a potom od roku 2005 až po súčasnosť) sa spája so Štátnou operou, kde pôsobil ako umelecký šéf a dirigent, dnes šéfdirigent. 

S banskobystrickým súborom uviedol väčšinu objavných inscenácií tejto scény v slovenských premiérach, ktoré boli kritikmi vysoko hodnotené. S jeho poslaním operného dirigenta sa okrem pôvodných premiér spájajú aj slovenské premiéry svetového klasického odkazu, diela raritné a domácemu publiku neznáme. 

Má za sebou plejádu opier raného Verdiho i diela, ktorými sa podieľal na renesancii belcanta na Slovensku – mnohé uvedené v rámci opernej časti festivalu Zámocké hry zvolenské. Spomeňme i jeho mimoriadnu zásluhu na naštudovaní pôvodnej, zrekonštruovanej verzie Krútňavy Eugena Suchoňa i prvé naštudovanie Cikkerovho Coriolana u nás. 

Divácka verejnosť vníma Mariána Vacha ako človeka s taktovkou v ruke, čiastočne viditeľného z orchestrálnej jamy. No práve on je tým, ktorý v pozícii dirigenta vtlačil pečať svojej muzikality, zápalu pre hudbu, umu a zručnosti desiatkam inscenácií. Bez jeho osobnostného vkladu by boli celkom iné. 

Nech Vám teda Vaša invencia neutícha ani po sedemdesiatke, ale stále nás inšpiruje, šéfe! Všetko najlepšie!

Ďalšie aktuality

Podcasty

Naši partneri