Otello

Domov > Otello > Otello

Otello

16.03.2019sobota18:30

Gioachino Rossini

Hudobné naštudovanie:
Marian Vach
Dirigent:
Marian Vach
Réžia:
Andrea Hlinková
Dramaturgia:
Alžbeta Lukáčová
Kostýmy:
Boris Hanečka
Scéna:
Miriam Struhárová
Zbormajster:
Ján Procházka

Otello:
Zi-Zhao Guo
Desdemona:
Mariana Hochelová
Elmiro:
Ivan Zvarík
Rodrigo:
Dušan Šimo
Jago:
Peter Malý
Emilia:
Jarmila Balážová
Doge:
Karol Kurtulík
Lucio:
Tomáš Dedič
Un Gondoliere:
Tomáš Dedič

Spoluúčinkuje:
zbor a orchester Štátnej opery
Koncertný majster:
Oldřich Husák

Dramma per musica v 3 dejstvách v talianskom jazyku
Libreto: Francesco Berio di Salsa

Slovenská premiéra

Andrea Hlinková, režisérka

Pomsta sa rodí z emócie. O čo silnejší bol cit, o to ničivejšia je odplata. Tento citát vychádza z antickej tragédie a je veľmi výstižný aj pre Shakespearovho Othella, ktorý sa stal predlohou mnohých umeleckých diel. Príbeh žiarlivého muža, ktorý chladnokrvne zavraždí (alebo v našom prípade aj nezavraždí) svoju milovanú ženu, snáď netreba nikomu predstavovať.

Rosiniho opera Otello v posledných desaťročiach na svetovej opernej scéne zažíva veľké znovuzrodenie. Zaraďuje sa medzi „rossiniovky“, ktoré sú vždy veľkou výzvou pre spevákov a zároveň ich nočnou morou, a to najmä pre náročnosť hudobných partov – od interpretov vyžadujú technickú bravúru a vokálnu vyspelosť. Štátna opera v Banskej Bystrici je dlhodobo  známa svojimi zaujímavými dramaturgickými počinmi. Som rada, že sa tento raz rozhodla zaradiť do repertoáru menej známy, no o to viac náročný titul a, navyše, pripraviť si pre publikum malé prekvapenia. G. Rossini skomponoval pre túto operu dva závery – jeden šťastný a druhý tragický. V našej inscenácii prichádzame so svetovou raritou, v rámci ktorej umožníme divákom vybrať si záver opery podľa vlastného želania. Hlasovaním publikum rozhodne o priebehu predstavenia – či budeme svedkami veľkej drámy, alebo radšej šťastného rozuzlenia.

Ďalším veľkým lákadlom  je umelecký prínos slovenského módneho návrhára svetového mena Borisa Hanečku. Ten pripravil pre túto opernú inscenáciu jedinečné módne divadlo. Vo svojich pozoruhodných kostýmových návrhoch sa voľne inšpiruje dobovými renesančnými odevmi.

Sľubujem, že prekvapenia, ktoré som práve spomenula, nie sú v inscenácii Otello jediné. Dovidenia na premiére i reprízových predstaveniach!

Fotky a videá

Kedy hráme a rezervácie

24.09.2019

NOVINKY

Naši partneri