Domov > Eugen Onegin > Eugen Onegin

Eugen Onegin

28.02.2019štvrtok18:30

180 min

Piotr Iľjič Čajkovskij

Kúpiť vstupenku Rezervovať vstupenku
Vstupné: 8.00 €
Zľavnené vstupné: 4.00 €
Pernamentka: A,D
Hudobné naštudovanie:
Igor Bulla
Dirigent:
Igor Bulla
Réžia:
Anna Osipenko
Scéna:
Sergej Novikov
Kostýmy:
Sergej Novikov
Choreografia:
Michail Čajkasov
Zbormajster:
Ján Procházka

Tatiana:
Patrícia Solotruková
Oľga:
Elena Shatokhina
Onegin:
Šimon Svitok
Lenskij:
Peter BERGER
Gremin:
Ivan Zvarík
Larina:
Oľga Hromadová
Filippievna:
Jitka Sapara Fischerová
Triquet:
Peter Račko
Zareckij:
Igor Lacko
Rotnyj:
Slavomír Macák

Spoluúčinkuje:
zbor, balet a orchester Štátnej opery

Libreto: Konstantin Šilovskij a Piotr Iľjič Čajkovskij
            podľa rovnomenného veršovaného románu A. S. Puškina

Opera Eugen Onegin  je jedným z najznámejších diel svetovej opernej literatúry. Vznikala takým nedivadelným a neoperným spôsobom, že sám Čajkovskij v jej „opernosť” neveril, a preto svoje dielo nazval „lyrickými scénami”. K literárnej predlohe Onegina mal mimoriadny vzťah − znova a znova sa vracal k tejto básnickej skladbe. Vybral niektoré jej časti a zoskupil do sledu lyrických obrazov. Čajkovskij sa snažil melódiou zachytiť každé duševné pohnutie hlavných hrdinov a hudobne podfarbiť každý ich čin.

Ak porovnáme Puškinovho a Čajkovského Onegina, možno povedať, že skladateľ neostal nič dlžný básnikovi. Eugen Onegin patrí k najväčším pokladom ruského literárneho i hudobného umenia.

Dej opery sa odohráva v Rusku v 1. polovici 19. storočia. Mladý unudený šľachtic a veľkomestský elegán Eugen Onegin sa vydáva so svojim priateľom Lenským na vidiek za jeho snúbenicou Oľgou. Jej sestra Táňa sa do Onegina zamiluje a vyzná mu lásku. On však pre ňu nemá pochopenie a chladne ju odmieta. Aby sa rozptýlil, začne dvoriť Lenského snúbenici. Lenskij chce chrániť česť ľahkomyseľnej Oľgy, no Onegin ho v súboji zabije. Po Lenského smrti nešťastný Onegin odchádza na bezcieľnu púť po Rusku, až sa napokon vracia späť do Petrohradu. Opäť stretáva Tatianu, ktorá sa medzitým stala manželkou kniežaťa. Vyznáva jej svoju lásku, no tentoraz je to Táňa, kto odmieta jeho vyznanie, hoci ho nikdy neprestala milovať...

Fotky a videá

NOVINKY

Naši partneri