Domov > Operalia

Operalia

OPERALIA BANSKÁ BYSTRICA 2017

Program festivalu:

Piatok 20.10. o 18.30 h
G. Verdi: LA TRAVIATA – I. premiéra
Opera skomponovaná na námet svetoznámeho románu A. Dumasa Dáma s kaméliami.
(Vstupné: 12,- € / Permanentka A, D)

La traviata (voľne zblúdilástratenátá, ktorá zišla z cesty) patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho (1813 – 1901). Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. (1824 – 1895) Dáma s kaméliami. Predlohou románu a opery bola skutočná osoba, slávna parížska kurtizána Marie Duplessisová. Jej meno bolo v románe zmenené na Marguerite Gautiera, v opere na Violetta Valéry. Skladateľ bol Dámou s kaméliami nadšený. Príbeh aj miesto, kde sa odohrával mu boli blízke – koniec koncov, v niečom pripomínal jeho vlastný život: „nelegálny“ vzťah udržiaval s blízkou priateľkou a interpretkou svojich raných diel sopranistkou Giuseppinou Strepponiovou od roku 1847 až do jej smrti. Premiéra opery sa konala v Benátkach v divadle La Fenice 6. marca 1853 a bola fiaskom. Divácky úplne prepadla – zrejme aj z toho dôvodu, že hlavnú postavu stvárňovala kurtizána, ktorá mala vzbudzovať sympatie a súcit. Nikto, ani sám Verdi v tom čase zrejme neveril, že sa zrodil jeden z najväčších evergreenov opernej literatúry. To potvrdilo až ďalšie naštudovanie v roku 1854.

Po Trubadúrovi a Rigolettovi sa La Traviata stala posledným z trojice výrazných Verdiho diel päťdesiatych rokov 19. storočia. Romantická opera s tragickým zakončením je nádherne vyrozprávaným príbehom lásky – dodnes oslovuje divákov na celom svete. Štátna opera sa k tomuto dielu opäť vracia v hudobnom naštudovaní Lorenza Tazzieriho a réžii Dany Dinkovej. Dielo je uvádzané v talianskom jazyku so slovenskými titulkami.

Nedeľa 22.10. o 18.00 h       
ČARO STRÚN  
Michal Matejčík (harfa), Lucia Harvanová (husle)
Komorný koncert v Bohéma klube Štátnej opery
(Vstupné: 7,- € / Permanentka A, D)

Harfista Michal Matejčík patrí k mimoriadnym zjavom našej hudobnej scény. Tento rodák zo Žiliny je etablovaný ako univerzálny multižánrový hudobník, ktorý má za sebou rad úspechov v podobe pôsobenia vo viedenskej Štátnej opere, turné s popovou hviezdou Georgom Michaelom, hosťovania na koncerte skupiny Depeche Mode, či koncertovanie s Il Divo. Svoju skladbu Das Staunen der Welt pre soprán a harfu dokonca venoval viedenskej grófke Johanne von Haugwitz. Je sólovým, komorným i orchestrálnym hráčom. Okrem koncertnej činnosti sa venuje aj pedagogickej praxi – učí hru na háčikovej, tirolskej a koncertnej harfe. V rámci festivalu Operalia Banská Bystrica sa predstaví spolu s huslistkou Luciou Harvanovou na vážne i nevážne hudobné témy.

Pondelok 23.10. o 10.30 h    
X. Montsalvatge: KOCÚR V ČIŽMÁCH
Operná rozprávka o prešibanom kocúrovi.
(Vstupné: 3,- €)

Kocúr v čižmách je detská rozprávková opera na motívy príbehu Charlesa Perreaulta z roku 1697. Toto dielo španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho dostalo na scéne Štátnej opery fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci. Deti sú interaktívne vtiahnuté do deja, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda. Ožíva tak Kocúr v čižmách, ktorý vďaka svojej šikovnosti ožení svojho pána – chudobného Mlynára – s krásnou princeznou.  V predstavení účinkujú mačiatka, mačka Matilda, veselý Kocúr, chudobný Mlynár, nežná Princezná so svojím otcom – Kráľom, aj zradný Čarodejník. Tieto postavičky nestratili nič zo svojho čara od  roku 1948, kedy im život v podobe pekných melódií vdýchol Montsalvatge. Predstavenie je v slovenskom jazyku a určite poteší dospelých aj deti. 

Utorok 24.10. o 18.30 h        
G. Bizet: LOVCI PERÁL derniéra!
Romantické dielo francúzskeho skladateľa popretkávané exotickými hudobnými motívmi. Príbeh podfarbený romantickou i bratskou láskou plnou protikladov a dejových zvratov.
V hlavných úlohách: Pavol Bršlík, Katarzyna Mackiewicz

(Vstupné: 12,- € / Zľavnené vstupné: 6,- € / Permanentka A, D)

Operu Lovci perál Štátna opera uvádza po 86 rokoch od jej prvého a jediného inscenovania na Slovensku. Skladateľ Georges Bizet vytvoril takmer 20 javiskových diel, no sitom času prešlo len málo z nich. S jeho najznámejšou operou Carmen majú však Lovci perál málo spoločného – ich príbeh je zasadený do exotického prostredia ďalekého Cejlónu. Objednávku na toto dielo dostal autor ako 24-ročný a už v takomto mladom veku preukázal zmysel pre podmanivú melodiku. Z príbehu plného silných emócií vyžarujú kontrasty lásky a smrti, dobra a zla, lásky a žiarlivosti, priateľstva a mileneckého vzťahu, vďaky a zrady. Nadčasovým leitmotívom libreta je téma priateľstva dvoch mužov Nadira a Zurgu. K zápletke dochádza vtedy, kedy sa medzi nich v Indii zapletie brahmanská chrámová tanečnica Leila, do ktorej sa obaja priatelia zamilujú. Opera je uvádzaná vo francúzskom jazyku so slovenskými titulkami.

Streda 25.10. o 18.00 h, historická Radnica mesta, Nám. SNP 1
OPERALIA TALENT
Komorný koncert mladých adeptov operného umenia.

Tatiana Hajzušová - soprán
Glória Nováková - soprán
Andrej Vancel - tenor
Adam Nádler - barytón
Róbert Pechanec - klavírny sprievod

(Vstupné: 6,- € / Permanentka A, D)

Štvrtok 26.10. o 18.30 h 
G. Verdi: AIDA
Hosťujúci súbor Divadla J. K. Tyla, Plzeň
Operná dráma o láske, ktorú zmarí nepriateľstvo dvoch národov - Etiópanov a Egypťanov.
(Vstupné: 15,- € / Zľavnené vstupné: 10,- € / Permanentka A, D)

Aida patrí k vrcholným dielam Giuseppe Verdiho. Je to dielo zrelého majstra, ktorý v dobe jeho komponovania mal pevnú pozíciu na talianskej opernej scéne. Aidou sa začína jeho posledné skladateľské obdobie – po nej napíše už len dve opery podľa Shakespeara: OtellaFalstaffa. Aide venoval skladateľ veľkú pozornosť – študoval literatúru o Egypte a napokon sa do tejto krajiny aj sám vybral a vo svojej hudobnej reči sa pokúsil o napodobnenie jeho koloritu. Ide o operu o vzťahu jedného muža k dvom ženám, ale tiež o nepriateľstve dvoch národov – Etiópanov a Egypťanov. Je aj o emotívnom ženskom svete, v ktorom sa musí žena rozhodnúť medzi láskou k mužovi z národa utláčateľov a vernosťou svojej vlasti. Opera je uvádzaná v talianskom origináli s českými titulkami.

NOVINKY

Naši partneri