Domov > La Traviata > La Traviata

La Traviata

16.09.2018nedeľa17:00

Šalgotarján, Maďarsko

Giuseppe Verdi

Hudobné naštudovanie:
Lorenzo Tazzieri
Dirigent:
Ján Procházka
Réžia:
Dana Dinková
Kostýmy:
Adriena Adamíková
Scéna:
Jaroslav Valek
Zbormajsterka:
Iveta Popovičová

Violetta:
Mariana Hochelová
Alfredo:
Alessandro Fantoni
Germont:
Zoltán Vongrey
Flora:
Judita Andelová
Gaston:
Peter Račko
Markyz:
Matúš Bujňák
Baron:
Igor Lacko
Dottore:
Marián Hadraba
Annina:
Oľga Hromadová
Sluha u Flory:
Karol Kurtulík
Violetta - obraz:
Veronika Szabová

Spoluúčinkuje:
zbor, balet a orchester Štátnej opery
Koncertný majster:
Oldřich Husák

La Traviata

Opera na námet svetoznámeho románu A. Dumasa Dáma s kaméliami.
La traviata
 (voľne zblúdilástratenátá, ktorá zišla z cesty) patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho (1813 – 1901). Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. (1824 – 1895) Dáma s kaméliami. Predlohou románu a opery bola skutočná osoba, slávna parížska kurtizána Marie Duplessisová. Jej meno bolo v románe zmenené na Marguerite Gautiera v opere na Violetta Valéry. Skladateľ bol Dámou s kaméliami nadšený. Príbeh aj miesto, kde sa odohrával mu boli blízke – koniec koncov, v niečom pripomínal jeho vlastný život: „nelegálny“ vzťah udržiaval s blízkou priateľkou a interpretkou svojich raných diel sopranistkou Giuseppinou Strepponiovou od roku 1847 až do jej smrti. Premiéra opery sa konala v Benátkach v divadle La Fenice 6. marca 1853 a bola fiaskom. Divácky úplne prepadla – zrejme aj z toho dôvodu, že hlavnú postavu stvárňovala kurtizána, ktorá mala vzbudzovať sympatie a súcit. Nikto, ani sám Verdi v tom čase zrejme neveril, že sa zrodil jeden z najväčších evergreenov opernej literatúry. To potvrdilo až ďalšie naštudovanie v roku 1854.

Po Trubadúrovi a Rigolettovi sa La Traviata stala posledným z trojice výrazných Verdiho diel päťdesiatych rokov 19. storočia. Romantická opera s tragickým zakončením je nádherne vyrozprávaným príbehom lásky – dodnes oslovuje divákov na celom svete. Štátna opera sa k tomuto dielu opäť vracia v hudobnom naštudovaní Lorenza Tazzieriho a réžii Dany Dinkovej. Dielo je uvádzané v talianskom jazyku so slovenskými titulkami.

Fotky a videá

NOVINKY

Naši partneri

Fatal error: Call to undefined function drupal_file_scan_write_cache() in /data/web/ftp/stateopera/includes/common.inc on line 2792